مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

جراحی زیبایی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی اشاره به جراحی زیبایی ناحیه تناسلی بانوان دارد، بسیاری از مشکلات ظاهری ایجاد شده بر اثر عوامل مختلف ژنتیکی و یا چاقی و لاغری و حتی زایمان ها ی متعدد می تواند انگیزه ای برای انجام این جراحی در بانوان باشد.

لابیاپلاستی که می تواند یک جراحی زیبایی واژن محسوب شود به بررسی مشکلات ظاهری و داخلی واژن میپردازد و می تواند باعث کوچک کردن لبیه های بزرگ و یا تنگ کردن دهانه ی واژن در بانوانی بشود که بر اثر بالارفتن سن و یا زایمان دچار این عارضه شده اند. واژینوپلاستی و لابیا پلاستی میتواند جزو مهمترین جراحی های زیبایی در زنان محسوب شود زیرا باعث بالارفتن اعتماد به نفس و انگیزه برای برقراری ارتباط های جنسی لذت بخش با همسران شود.

بسیاری از بانوان که از ظاهر افتاده و بزرگ لبیه ها در ناحیه تناسلی رنج می برند با انجام جراحی لابیاپلاستی می توانند بافت های اضافی و آویزان این ناحیه را از بین ببرند و یک ظاهر کاملا زیبا از نتیجه ی جراحی بدست آورند، این جراحی همچنین باعث جوان سازی آلت تناسلی در بانوان نیز می شود و حس بهتری از قبل به بیمار خواهد بخشید.

جراحی زیبایی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی برای لابیا (لبهای اطراف واژن) محسوب می شود و می تواند به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود. واژینوپلاستی کمک می کند تا داخل واژن سفت و محکم شود و دهانه ی گشاد آن تنگ تر شود، لابیاپلاستی نیز میتواند ظاهر افتاده و نامناسب ناحیه تناسلی را اصلاح نماید، این جراحی می تواند بر روی لب بزرگ یا لب کوچک اندام تناسلی زن انجام می شود و اندازه و شکل لابیا را تغییر می دهد این تغییرات شامل کوچک کردن و قرینه سازی دوطرف ناحیه تناسلی می باشد.

 

نکات جراحی زیبایی لابیاپلاستی

قبل از اینکه برای جراحی زیبایی لابیاپلاستی تصمیم بگیرید بهتر است نکاتی را بدانید تا بتوانید تصمیم درست در این مورد بگیرید. اغلب افراد بر این گمان اند که با خود ارضایی دستگاه تناسلی تیره خواهد شد اما این باور کاملا اشتباست. زیرا این موضوع ربطی به خود ارضایی ندارد و یک مساله ی طبیعی است. همچنین اندازه ی لبهای کوچک تناسلی نیز ارتباطی با میل جنسی ندارد.
برخی از خانم ها نیز نگران نا متقارن بودن لبهای تناسلی شان هستند اما بهتر است بدانید که این امر، امری شایع است ونیازی به مقایسه ی اندام تناسلی تان با اندام افراد دیگر نیست.

علل انجام جراحی لابیاپلاستی

 • اصلاح نا متقارنی لبهای واژن
 • ایجاد ظاهر زیبا تر در ناحیه ی تناسلی
 • درد لبهای تناسلی به دلیل سایش به لباس زیر یا …
 • کاهش یافتن تحریک کلیتوریس
 • دلایل بهداشتی

( لابیاپلاستی چیست )

تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی

گفته می شود که جراحی لابیاپلاستی نقش به سزایی در حساسیت جنسی خانم ها خواهد داشت، و یا اینکه میل جنسی خانم ها بعد از انجام این جراحی کاهش می یابد.

افزایش میل جنسی بعد از جراحی لابیاپلاستی

در پاسخ به سوالات افرادی که نگران کاهش و یا افزایش میل جنسی بعد از انجام این جراحی هستند باید به این نکته اشاره کرد که:

بافت های واژن بر اثر انجام جراحی لابیاپلاستی ممکن است کشیده شوند و در واقع باعث جمع شدن بافت درونی واژن بشود اما این عمل تضمینی برای افزایش میل جنسی بانوان ندارد. برای درک بهتر باید بدانید که میل جنسی،تحریکات ناشی از میل جنسی، تمایلات برقراری ارتباط با جنس مخالف و ارضای جنسی یک مساله ی بسیار پیچیده و حساس است و در افراد مختلف متفاوت خواهد بود این مساله وابستگی شدیدی به احساسات و عوامل میان فردی افراد دارد، باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که حساس شدن واژن در اثر کشیدگی دلیل محکمی برای افزایش میل جنسی افراد نمی شود.

کاهش میل جنسی بعد از جراحی لابیاپلاستی

در مقابل صحبت های ارائه شده در مبحث قبل ممکن است این تفکر در افراد ایجاد شود که عمل جراحی لابیاپلاستی تاثیر به سزایی در کاهش میل جنسی افراد دارد ، معمولا این تصور وجود دارد که احساس جنسی و نقطه ی تحریک کننده در بانوان در قسمت لابیاها بیشتر بوده و میل جنسی بانوان از این ناحیه تحریک می شود به همین منظور عمل جراحی بر روی این نقطه و از بین بردن مقادیر اضافی از آن باعث از بین رفتن میل جنسی در خانم ها می شود. این تصور غلط می تواند بسیاری از افراد را از داشتن یک آلت تناسلی زیبا محروم سازد، برای درک این مساله باید بدانید که تحریکات جنسی و لذت جنسی در افراد مختلف در نقاط مختلفی قرار دارد و معمولا خانم ها نقاط حساس بسیاری در بدن دارند که می تواند باعث تحریک جنسی و تمایل برای داشتن یک رابطه ی جنسی با همسر بشود. لابیاها چه کوچک و چه بزرگ به یک اندازه میل جنسی خانم هارا بالا می برد و ممکن است یک فرد با داشتن لابیا های بزرگ از میل جنسی کمی برخوردار باشد.

بنابراین انجام این جراحی تاثیری برروی افزایش و یا کاهش میل جنسی نخواهد داشت اما میتواند لذت مقاربت را دوچندان بنماید. زیرا زیبایی ظاهری آلت تناسلی برای بانوان یک بعد روانی بی نظیر ایجاد خواهد کرد که تاثیرات مثبتی بر رابطه ی زناشویی و ارتباط جنسی با همسر را در پی خواهد داشت .

 

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از انجام جراحی زیبایی واژن نیاز است که مراقبت هایی صورت گیرد تا نتیجه ی عمل مطلوب باشد. برخی از اقدامات بعد از عمل را در اینجا برای شما آورده ایم.
روز عمل به شما مسکن هایی جهت کاهش درد داده می شود. از این مسکن ها استفاده نمایید تا درد شما کاهش یابد. همچنین برای برگشت به خانه نیاز به یک همراه دارید زیرا ممکن است نتوانید به راحتی راه بروید. بعد از آمدن به خانه از کمپرس یخ به مدت ۲ روز استفاده نمایید.
بعد از جراحی نیاز است که به مدت یک هفته استراحت نمایید و از انجام ورزش و فعالیت های جنسی به مدت یک الی دو ماه بپرهیزید تا کمی وضعیت تان بهبود یابد.
دکتر داروهایی نظیر کپسول و پماد برای شما تجویز خواهد نمود که باید طبق دستور متخصص زنان استفاده شود.
بهتر است بدانید که بخیه ها بعد از ۲ هفته جوش خواهند خورد اما جذب کامل بخیه ها ۱ الی ۲ ماه طول خواهد کشید. در طول این مدت که بخیه های شما در حال جوش خوردن هستند شما احساس خارش دارید. در این مدت زمان بهتر است که از پماده های تجویز شده استفاده نمایید. همچنین در برخی اوقات در صورت لزوم پزشک پمادهای ترمیمی تجویز خواهد نمود که به بهبودی کامل شما کمک خواهد کرد.

تغذیه بعد از عمل

نکته ای دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد رژیم غذایی بعد از جراحی است. بهتر است که بیشتر از مایعات استفاده کنید زیرا رژیم غذایی نا مناسب باعث یبوست و در نهایت درد در ناحیه ی تناسلی تان خواهد شد.
روزانه باید با استفاده از ژل بانوان محل جراحی را شستشو دهید و خشک نمایید. در صورتی که بعد از ۱ ماه همچنان احساس درد داشتید بهتر است که به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

بهبودی پس از یک هفته از گذشت لابیاپلاستی

در هفته اول پس از لابیاپلاستی باید از انجام ورزش های طولانی مدت و یا کارهای سنگین اجتناب نمایید ، توصیه می شود در هفته های اول پس از لابیاپلاستی به خصوص 7 روز اول خود  را با فعالیت های نظیر خواندن کتاب ، برنامه های تلویزیونی یا انجام برخی از فعالیت ها که نیازی ندارد از نظر جسمی فعالیت خاصی داشته باشید خود را سرگرم نمایید .

پس از 72 ساعت پس از جراحی زیبایی واژن می توانید فعالیت های نظیر رانندگی ، آشپزی ، بالا رفتن و یا پایین رفتن از پله و… را انجام دهید .

اما باید از انجام برخی از کارها نظیر باغبانی ، بلند کردن اجسام سنگین ، جارو کرد ، بلند کردن بچه ، شنا کردن و … را نباید انجام دهید .

نباید داروهای ضد درد را بیش از حد مصرف نمایید ، مراقبت های پس از لابیاپلاستی بسیار مهم می باشد

بانوانی که شاغل می باشند پس از چند روز می توانند به سرکار بازگردند و فعالیت های خود را انجام دهند .

نباید به شکل خود سرانه از تامپون استفاده نمایید ، فقط کرم استروژن را که پزشک و جراح زیبایی زنان تجویز می نماید باید استفاده نمایید .

فعالیت جنسی و تمرینات کششی را تا 4 الی 6 هفته نباید انجام دهید .

استفاده از کرم استروژن را جراح زیبایی زنان توصیه می کند که بانوان مصرف نمایند زیرا استفاده از این کرم سبب بهبودی سریع تر بیمار خواهد شد و کمک به بازسازی پوست می نماید .

مصرف ویتامین ها تا سه ماه پس از لابیاپلاستی توصیه می شود ، زیرا روند بهبودی را تسریع می بخشد .

برای پیشگیری از یبوست از سی لکس استفاده می شود تا بافت های بازسازی شده تحت فشار قرار نگیرد .

مصرف آب لیمو تازه ، پرتقال را توصیه می شود که مرتب مصرف نمایید تا بهبودی سریع تر حاصل شود ، ممکن است شخص پس از لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی احساس ضعف نماید که این امر کاملا طبیعی است .

پس از سه هفته باید فعالیت جنسی را باید به تدریج انجام دهید ، اما نباید به یکباره فعالیت جنسی را افزایش دهید .

اگر قصد انجام ورزش پیاده روی را دارید باید قدم های آرام بردارید و از پیاده روی تند اجتناب نمایید ، از انجام ورزش های مانند دویدن ، ایروبیک و یا تمرینات که ممکن است ضربه بزند باید اجتناب نمایید .

بخیه ها کمک جذب می گردند ، بهبودی زخم ها نیز به مروز زمان است نباید توقع داشته باشید که یک هفته پس از لابیاپلاستی همه ی زخم ها بهبود یابد .

در هفته 5 الی 8 پس از لابیاپلاستی

پس از این مدت پس از لابیاپلاستی می توانید فعالیت های خاص خود را انجام دهد در صورتی که در زمان فعالیت درد داشتید ، نباید فعالیت های سنگین را انجام دهید ، بهتر است یک تا دوهفته دیگر نیز صبر کنید .

در صورتی که با خونریزی شدید یا بوی بد از واژن مواجه شید حتما جراح زیبایی زنان خود را مطلع نمایید .

تورم لگن ، تورم واژن را بعد از جراحی تنگ کردن واژن ، لابیاپلاستی و …. داشتید حتما جراح زیبایی زنان را مطلع نمایید .

 

برچسب گذاری توسط , , , , , , , , , , , , ,

38 دیدگاه در “مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 1. سلام من حدود ١٩روزه كه عمل لابيا پلاستي رو انجام دادم خيلي راحت نميتونم راه برم و كمي احساس سوزش دارم ، از پماد ترميمي كه دكترم تجويز كرده استفاده ميكنم ، تقريبا بخيه هام جذب شده ولي سوزش بخاطر زخمام يه كم اذيتم ميكنه . ميخواستم بدونم آيا طبيعيه ؟ و اينكه چه پيشنهادي ميكنين كه زودتر خوب بشم ؟
  با تشكر 🙏🏻

  1. تا زمانی که زخم ها کاملا بهبود پیدا کردند منتظر بمانید . اگر سوزش بعد از آن ادامه داشت به پزشکتون مراجعه کنید

 2. ﺑﺎ ﺳﻼﻡ.ﺩﺧﺘﺮ 22 ﺳﺎﻟﻪ اﻱ ﻫﺴﺘﻢ ﻛﻪ 5 ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ ﻋﻤﻞ ﻻﺑﻴﺎ ﭘﻼﺳﺘﻲ اﻧﺠﺎﻡ ﺩاﺩﻡ.اﻻﻥ ﻳﻪ ﻃﺮﻑ ﻻﺑﻴﺎﻡ ﻛﺎﻣﻼ ﺗﺨﺘﻪ و ﻫﻴﭻ ﺗﻮﺭﻣﻲ ﻧﺪاﺭﻩ اﻣﺎ ﻳﻪ ﻃﺮﻑ ﺩﻳﮕﻪ ﻣﺘﻮﺭﻣﻪ.ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺑﭙﺮﺳﻢ ﺗﻮﺭﻡ ﺟﺮاﺣﻲ ﻻﺑﻴﺎ ﺗﺎ ﻛﻲ اﺩاﻣﻪ ﺩاﺭﻩ?اﺧﻪ ﻫﺮ ﻛﺴﻲ ﻳﻪ ﭼﻴﺰ ﻣﻴﮕﻪ.ﻣﻴﺘﺮﺳﻢ ﻭﺭﻡ ﻧﺒﺎﺷﻪ و ﻫﻤﻴﻨﺠﻮﺭﻱ ﺑﻤﻮﻧﻪ.ﺑﺎﺗﺸﻜﺮ

  1. ورم و التهاب بعد از جراحی لابیاپلاستی طبیعی است . بعد از گذراندن دورن نقاهت برطرف خواهد شد

 3. سلام من دوروز از عملم میگذره. لابیا پلاستی و تنگ کردن واژن رو باهم انجام دادم.الان خارش شدید دارم و چای بخیه هام ب حدی وحشتناکه ک اصلا نمیتونم ب اون منطقه دست بزنم.این طبیعیه؟واسه رفع خارش چیکار کنم؟بخیه هام تازس و میترسم عفونت بگیرم.ازبن روشهای قدیمی و گیاهی استفاده کنم ایرادی نداره؟مث دود دادن عنبر نسا یا آدامس کوهی؟ خواهش میکنم سریع جوابمو بدین

  1. روش های خانگی حتما باید با مشورت با پزشکتون انجام بشه . داروها رو رو مرتب استفاده کنید . استراحت کافی داشته باشید در صورتی که التهاب و خارش با مرور زمان کم تر نشود غیر طبیعی بوده و باید به پزشک مراجعه کنید

 4. با سلام خدمت خانم دکترعزیز
  ضمن تشکر از وقتی که برای پاسخگویی به سوالات میذارید ی سوال خدمتتون داشتم بنده سه روز هست که عمل لابیا را با روش لیزر انجام دادم و بخیه هم نزدم،خون ریزی و درد هم ندارم اما تورم بسیار زیادی دارم واینکه ی مایع رقیق زرد کم رنگ، هم از جای زخمام و هم از واژنم خارج میشه بطوری که لباس زیرم را خیس میکنه و لکه های بزرگ زرد رنگ روی لباسم میبینم. میخواستم ببینم آیا این حالت تورم زیاد و این مایع طبیعی هست؟در ضمن به جز کپسول سفیکسیم چیزی دیگه مصرف نمیکنم.به نطر شما آیا لازم هست از داروی خاصی برای شست و شو استفاده کنم؟ خیلی نگران هستم لطفا نظرتون رو بگید
  با تشکر

  1. برای معاینه حتما باید به مطب مراجعه کنید . خروج مایع زرد رنگ می تواند نشانه عفونت هم باشه که حتما پزشک باید تشخیص بدهد. تورم در هفته اول بعد از عمل کاملا طبیعی است

 5. سلام
  من ۱۲روزه که عمل لابیاپلاستی و تنگ کردن واژن رو باهم انجام دادم و الان ورم دارم و بخیهاهم بازشده و جای بخیها زخم شده و دچار عفونت شده و دکترم میگه که فقط باید بشینی توی تشت بتادین حالا سوالم از شما اینه که من چکار کنم و آیا نشستن در بتادین مشکل من رو برطرف میکنه یانه.باتشکر از خانم دکتر لطفا من رو راهنمایی کنید

  1. آنتی بیوتیک ها را منظم مصرف کنید و به گفته های پزشکتون عمل کنید

 6. باسلام
  من مجردم.و مایلم عمل لابیاپلاستی رو انحام بدم.چون لب های کوچک دستگاهم تیره رنگ و کمی آویزونه.
  میخواستم بدونم شما تحویز میکنید این عمل رو؟
  یعنی بعدا برای ازدواج مسئله ای ایحاد نمیکنه حای بخیه ها؟!

  1. خیر مشکلی به وجود نمیاد ، با این شماره تماس بگیرید
   02122179070
   02122175070

 7. سلام
  وقتتون بخیر
  من 48 ساعت از عمل لابیا پلاستی که انجام دادم میگذره. باید لباس زیر بپوشم یا اینکه پیراهن ازاد تن کنم ؟ و واسه دوش گرفتن دکترم به من گفت ایرادی نداره. آیا همینطوره؟ هیچ پمادی هم به من تجویز نکردن. فقط سفکسیم. و بخور کردن با بابونه رو گفتن انجام بدم. و اینکه بخیه هارو بعد از چه مدت باید کشید؟
  سپاس از راهنماییاتون🙏

 8. باسلام من ۵ روزه عمل لابیا با لیزر انجام دادم سوزش وحشتناکی دارم پماد زینک اکساید مصرف میکنم اصلا فایده ای هم نداره شستشو میدم فایده نداره موقع ادرار اشکم درمیاد لبه ها قشنگ بازه و قرمزه خواهش میکنم یه راهنمایی بکنید پمادی هست که کمک کنه موقع ادرار سوزشم بیفته و ترمیم زودتر انجام بشه

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 9. سلام خسته نباشید من دیروز عمل لابیاپلاستی انجام دادم قرار بود با لیزر و بدون بخیه و درد و خونریزی باشه ولی متاسفانه خون ریزی زیادی کرد و مجبور به زدن 7 تا بخیه شدن
  الان درد ندارم و سوزش کم هست ولی درحال پریود شدم و از اینکه خون پریودی که تمیز نیست به بخیه و زخم بخوره و عفونت کنه خییلی میترسم به نظرتون چکار کنم و میشه به جای نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنم؟

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 10. سلام
  من دو روز عمد سفيدي واژن انجام دادم
  و قرمزي و درد شديد دارم و لابيا مينور هم متورم و زخيم شده آيا طبيعي هست يا خير ؟
  ممنون

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 11. سلام من روز سومی هست که عمل لابیا با لیزر انجام دادم مشکلی دارم به شدت امروز خارش دارم در حدی که غیر قابل تحمله…باید چیکار کنم؟
  دارو خاصی هم استفاده نمیکنم فقط چرک خشک کن و هگزاسپت برای بعد از دستشویی

 12. سلام خسته نباشید من سه روزه عمل لابیا پلاستی انجام دادم.یکی از بخیه هام خیلی میسوزه و خودم متوجه شدم نوکش سفید شده.احساس میکنم عفونت کرده.خیلی داره اذیتم میکنه.متاسفانه امکان مراجعه به پزشک رو ندارم.درضمن من کامل و سر وقت چرک خشک کن میخورم و داخل تشت آب و بتادین میشینم و از سرم شستشو استفاده میکنم.تروخدا راهنماییم کنید خیلی دارم اذیت میشم

  1. لزومی به بتادین نیست . فقط از سرم استفاده کنید یا آب رو بجوشونید و خودتون توش نمک بزیرید

 13. سلام.
  من دو هفته پیش عمل لابیا انجام دادم با لیزر اما متاسفانه به بخیه نیاز بود و بخیه زده شد و الان بعد دو هفته نوک بخیه که گره خورده هنوز هست میخواستم بدونم باید کشیده بشن یا اینکه خودشون به مرور زمان میفتن؟

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 14. سلام من پنج روزه عمل لابیاپلاستی انجام دادم نسبت ب دو روزه اول دردم کمتر شده وله طرفی که ورم داره شدیدا میخاره برای کم کردن خارش چ کاری باید انجام بدم …ممنونم

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 15. سلام دکتر من 9 روزه جراحی لابیاپلاسی کردم.
  و به شدت تورم دارم.
  پزشکم یک پماد چشمی تجویز کردن که فقط هفته اول استفاده کنم
  بهم گفتن روزی سه بار کمپرس گرم بذارم 1 ساعت
  و روزی سه بار با شامپو بچه و برس رژگونه تمیز بخیه هامو تمیز کنم و همش با سشوار خشک کنم خودمو و دارو های چرک خشک کن و کم کردن التهاب و ویتامین cبهم دادن. من تمام اینکار هارو مو ب مو انجام میدم.
  اما تورمم کم نشده، چیکار میتونم بکنم که زودتر ورمم بخوابه؟

  1. سلام عزیزم با این شماره تماس بگیر
   021 2664 021

 16. سلام من ۱۰ روز پیش لابیا پلاستی انجام دادم دکترم بهم کرم تتراسایکلین جشمی و زینک اکساید و برای مواقع درد ماینولا تجویز کرده قسمتایی از زخمم خیلی بهتره ولی هنوز برای راه رفتن و خوابیدن و فعالیت های روزمره دچار مشکلم از طرفی ترشح زیادی هم دارم که رنگش سفیده خیلی از عفونت میترسم نشانه های عفونت چیه؟؟ب نظرتون مشکلی دارم؟؟لطفا راهنماییم کنین

  1. با این 021 2664 021 شماره تماس بگیرید

 17. من ٤ روزه عمل لابيا پلاستي و تنگ كردن واژن انجام دادم اصلا نميتونم بشينم و دائم خونريزي دارم و جاي بخيه ها ورم داره و ميسوزه لطفا راه حل بديد

  1. با این 021 2664 021 شماره تماس بگیرید

 18. سلام من یک هفته هست که عمل لابیاپلاستی کردم … ورمش خیلی زیاده و هنوز زخما کامل ترمیم نشده… پزشکم پماد بیودرم داده بهم تا الان استفاده کردم … یکم پاک کردن این پماد از روی پوست سخته و محل رو کثیف جلوه میده و زیاد باهاش راحت نیستم … بنظرتون اگه پماد استروژن بخرم و بزنم مشکلی پیش میاد ؟

  1. عزیزم با این شماره تماس بگیر 021 2664 021

 19. سلام من شش روزه لابیاپلاستی با لیزر انجام دادم از دیروز قسمتی از جای برش ها بازتر شده و مقداری خون میاد آیا این مشکلی هست؟ آیا تو تشت آب و بتادین بشینم؟

  1. با این 021 2664 021 شماره تماس بگیرید

 20. سلام من یه 8 روزه لابیاپللاستی با لیزر انجام دادم یکی از لابیاها چهار روزه که زخمش کمی بازتر شده و خون میاد ازش باید چکار کنم آیا خودش به مرور خوب میشه؟

  1. با این 021 2664 021 شماره تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 1 =